KAZAK TÜRKLERİ

KAZAK TÜRKLERİ
Kazaklar (Kazakça: Қазақтар, UFA: [qɑzɑqtɑr], Rusça: Казахи), Kazakistan’da yaşayan Türk halkı. XVI. yy’da Türkistan’daki bazı Türk kabilelerinin karışımı ile oluşmuş bir halktır. Dilleri Türkçedir. Türkçe’nin merkezi kuzey lehçesi ile konuşurlar.
Nogayca, Karakalpakça, Başkurtça ve Tatarca ile akraba olan ve Kıpçak bölümüne giren Kazakça’yı konuşurlar.

Kazaklar Kazakistan, Türkiye, Moğolistan, Özbekistan, Kırgızistan, Afganistan, Çin, Rusya, Türkmenistan ve AB’de de yaşar.

Abay Kunanbayoğlu, Muhtar Avezov, Şekerim Kudayberdioğlu, Mağcan Cumabayulı gibi şairler, yazarlar ve düşünürler yetiştirmiştir.

Kaynak: wikipedia

Etiketler:

Bu yazı toplamda 612 kişi tarafından görüntülendi.

1 Yorum

  1. Engin6223

    22 Şubat 2019 at 03:22

    Merhaba

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Biz Kimiz?

Uzun yıllardır sizlere kaliteli ve güvenilir bir sohbet sitesi olarak hizmet veren sitemiz. Türkiye'nin dört bir yanından bağlantı sağlayan kullanıcılar ile sohbet etmenin tadını çıkarın. Birbirinden eğlenceli sohbet kanallarımız ile dilediğinizce sohbet edebilir, yeni arkadaşlıklar ve dostluklar kurabilirsiniz. Oyun kanallarımız ile anlık olarak kullanıcılarımız ile yarışabilir, en iyiler listesine adınızı yazdırabilirsiniz. Tecrübeli ve deneyimli yönetim kadrosu ile kaliteli ve güvenilir sohbet etmenin tadını çıkarın.

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2019 Tüm Hakları Sakıldır.
www.sekershell.com

Sohbet Siteleri